Scouting

Scouting

Dünyanın her yerinde futbolun kuralları aynıdır. Futbolun evrenselliği sayesinde bir futbolcudan kulüplerin neler beklediği de mevkilere göre benzerdir. Kulüpler ihtiyacı olan pozisyona istediği özelliklerdeki futbolcuları bulmak için her zaman bir arayış içerisinde. En doğru oyuncuya ulaşmanın da tek çaresi scouting. İz sürmek, takip etmek gerekiyor. Eskilerin deyimiyle futbolcuyu koklamak gerekiyor. Herkesin gördüğünden farklı bir şey görüp futbolcunun gelişime açık olup olmadığını, saha içindeki hareketlerinin ve duygularının hangi anlama geldiğini anlayan kişiye ise scout denir. Türkiye’deki kulüplerin en önemli eksiği olan scouting operasyonları dünyada o kadar önemli bir yer almış durumda ki Portekiz kulüplerinin scouting operasyonlarıyla bulduğu ve parlattıp sattığı oyuncular ülke ekonomisinde gelir kaynağının önemli bir yüzdesini kapsıyor. Sadece ekonomik olarak değil futbolun geleceği için de çocukların idolleri olacak, düşlerine girecek futbolculara en doğru ulaşma noktası scoutingdir. Scouting operasyonlarında bir scoutun futbolcu üzerinde gözlemlediği en önemli 3 özellik şunlardır;

Fiziksel Özellikler:
İzlenilen futbolcunun fiziğinin gelişime açık olup olmaması en önemli durumlardan biridir. Dünyanın belki de gelmiş geçmiş gördüğü en büyük yetenek Messi çocukluğunda Barcelona’nın sağladığı ilaçlar sayesinde fiziksel yetkinliğe ulaştı ve bugünlere geldi. Eğer Barcelona scoutları bu yetkinliğe gelebileceğini ön görmeseydi belki de dünyaya böyle bir yıldız kazandırılamayabilirdi. Futbolcuyu kazanmak için yapılan her türlü ön görü profesyonel kariyerlerini olumlu etkileyebilir. Bu yüzden scoutların gözlemlediği en önemli noktalardan biri futbolcunun fiziksel özelliklerini gözetmektir.

Taktiksel Özellikler:
İzlenilen futbolcunun topa ayağının neresiyle dokunduğuna kadar dikkat edilmesi ve futbolcunun mevkisine uygun yeteneklere sahip olup olmadığının gözlenmesi en önemli durumlardan biridir. Bir futbolcuyu binlerce kişi izleyerek olumsuz yorumlarda bulunmuş olabilir ancak gerçek bir gözlemci futbolcunun doğru yaptığı şeylerin farkındaysa ona olumlu bir rapor verebilir. Kulüpler için scouting operasyonlarındaki en önemli durum futbolcunun ne olduğu değil ilerde ne olabileceğidir. Bu yüzden pozisyon bilgisi ve teknik kabiliyetleri scoutların gözlemlediği en önemli noktalardandır.

Mental Özellikler:
İzlenilen futbolcunun saha içinde yaptığı hareketlerin ve hissettiği duyguların açıklamasının yapılması en önemli durumlardan biridir. Saha içerisinde topsuz alanda bile maçı ne kadar kazanmak istediğini hissettirebilen futbolcular her zaman kazanan futbolculardır. Yaptığı asist sayısı, attığı gol sayısı bir futbolcunun saha içindeki duygularını yansıtmaz. Girdiği pozisyonlarda eskilerin deyimiyle ısırarak istediğini elde eden futbolcu kulüpler için değerlidir. Kazanan futbolcu kazandırabilmek için bir scout futbolcunun coşku, motivasyon ve kararlılık gibi belli başlı noktalara özen gösterir ve futbolcunun saha içi psikolojisini de analiz eder.