Scouting

Organizasyon ile ilgili bilinmesi gerekenler

Katılım Şartları
* 16 - 23 Yaş arası tüm yerli ve yabancı futbolcu adayları bu organizasyona katılabilir.
* Her futbolcu adayı kendi malzemelerini kendisi getirecektir.
* Seçmeler Kocaeli bölgesinde belirlenen stadlarda yapılacaktır.
* Karşılaşmalar 11'er kişi 2 takım ve kısa periyotlar halinde hakem yönetiminde yapılacaktır.
* Her karşılaşmayı en az 3 scout ekibi takip edecek, seçimlerin sonuçları scoutların genel değerlendirmesi sonrası açıklanacaktır.
* Seçmeler sonrası finale kalan 44 futbolcu adayı 90 dakikalık bir final maçına çıkacaktır. Futbolcular profesyonel hocalar nezaretinde bu karşılaşmaya hazırlanacaktır.
* Final maçından sonra 30 kişi Türkiye'nin önemli kamp merkezlerinde yerli-yabancı futbol kulüpleri ile hazırlık maçları oynayacaklar. Hazırlık maçlarında toplanan veriler scout laboratuvarları tarafından hazırlanarak futbol kulüpleri veri bankasına eklenecektir.
* Bu organizasyonda başarılı olan futbolcular, hem Türkiye'nin hem de dünyanın çeşitli futbol kulüplerinde forma giyme şansı elde edeceklerdir.
* Seçmelere katılan tüm futbolcu adayları ile seçmeler öncesinde oyuncu temsilci sözleşmesi imzalanacaktır.

Organizasyon nerede yapılacak?
-Seçmeler sadece Kocaeli’nin Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası bölgelerinde düzenleniyor. İlk etap için 5 suni çimli saha tesis edilecek. Bu sahalarda her maçta 3 scout olacak ve katılımcıların performansları değerlendirilecek. Türkiye’nin diger bölgelerinde seçmeler yapılmamamaktadır.

Gelecekte Türkiye’nin başka bölgelerinde de seçmeler yapılacakmı?
-Bununla ilgili organizasyon ekibinin bazı planları var. Ancak planlar henüz netlik kazanmamıştır. Kesin olan şu ki, seçmeler belli formatta önümüzdeki senelerde de organize edilecektir. Sadece her sene yaş limiti değiştirilecektir. Bugün 21-22 yaşında olan adayların önümüzdeki senelerde seçilme şansları daha da az olacak. 23 yaşlı futbolcular için ise bu organizasyon son fırsattır.

Organizasyonla ilgili detaylar alabilirmiyiz?
- “O Futbolcu Sensin” uluslararası sertifikalı futbolcu temsilciliği olan Pelikan Sportif Faaliyetler ve Organizasyon Hizmetleri A.Ş tarafından, Türkiye’nin 3. Lig Temsilcileri’nden olan Darıca Gençlerbirliği öncülüğünde yapılan bir organizasyondur. Yurtdışındaki elit kulüplerden önemli futbol uzmanlarıyla beraber futbolcu yeteneklerine güvenen adaylar bu organizasyonda değerlendirilecektir. Bu organizasyona sadece Darıca Gençlerbirliği için futbolcu seçmeleri gibi bakanlar yanılmaktadır. Futbolcu kabiliyetleri hangi seviyede oynamaya imkan verecekse, seçilmiş futbolcular o kulüplere yönlendirilecektir. Organizasyona sadece amatör değil, profesyonel futbol oynayan kişilerde katılabilecek. Çünkü onların da Avrupa’da ciddi kariyer programlamasını yapma imkanlarımız da vardır. Davet edilmiş scoutlar İnter, Real Madrid, Barcelona, Juventus, Rennes, PSV Eindhoven, PSG gibi dünyanın üst düzey kulüpleri için futbolcu takip eden uzmanlardır. Genç futbolcular elit kulüplerin akademilerine gönderilebilir. Profesyonel oyuncular ise kendilerine yurtdışında daha iyi kulüp bulma, daha üst kategori futbol hayatı yaşama imkanlarını kazanabilirler.
İlk etap maçları katılımcı sayısına göre organizasyon grubunun belirleyeceği 15-20 ya da 30 dakikalık, tek devreli maçlarla sürdürülecektir. Beğenilen sporcular ikinci etap için daha uzun süreli maçlarda gözden geçirileceklerdir. Eleme sistemiyle son final maçına 44 kişi 2 ayrı takım olarak seçilecektir. Bu takımlar özel hocalar gözetiminde final maçına hazırlanacak ve final maçı oynayacaklar. Final maçından sonra 44 kişiden daha 14’ü daha elenecek ve geriye kalan 30 futbolcu kamp programına tabi tutulmak suretiyle yabancı futbol kulüpleriyle deneme maçlarında tekrar izlenecektir. Final maçının en iyisi katılımcı scoutların oylamasıyla “O Futbolcu” olarak seçilecektir. 30 kişilik kadroda olan futbolcuların tüm verileri İnstat ve Wyscout gibi önemli uluslararası veri zinciri vasıtasıyla dünyanın ciddi akademi ve futbol kulüplerine izlettirilecek ve beğenilen futbolcuların referansları katılımcı scoutlar tarafından gönderilecektir.

Türkiye’nin başka kulüpleri organizasyondan futbolcu seçebileceklermi?
- Türkiye’nin tüm profesyonel kulüplerinden seçmelere scoutlar davet edilecektir. Seçilmiş futbolcular Türkiye kulüplerinde de oynama şanslarına sahiptirler.

Organizasyon konaklama hizmeti verecek mi?
- Organizasyonun ilk etapında konaklama hizmeti verilmemektedir. Finale yükselen futbolcular bu hizmetten yararlanabilecekler.

Ekipman temin edilecek mi?
- İlk etapta herkes kendi forma ve ekipmanıyla katılacaktır.

Seçmelerin ilk etapında konaklama gerekli midir?
- Seçmelerin ilk etabı çağrıldığınız gün içinde başlar ve biter. Diğer etaba seçilip seçilmediğiniz 1 gün sonra size e-mail vasıtasıyla bildirilecektir. İki etap arasında 3-4 gün zaman olduğundan katılımcılar memleketlerine dönüş yapıp tekrar gelebilecekler.

Kayıt ücretinin internet dışında bir ödeme yöntemi varmı?
- Katılımcıların ödeme güvenliği ve şeffaflık için sadece kredi kartıyla ödeme sistemi uygun görülmüştür. Kayıt olup ödeme yaptığınız zaman almış olduğunu numara seçimlerde sizin katılımcı numaranız olarak onaylanmaktadır.

En geç hangi tarihe kadar ödeme yapılabilir?
- Kayıtların bitme tarihi 16 Temmuz’dur. Ancak yüksek talep nedeniyle belli kontenjan dolacağı takdirde kayıtlar kapanabilir. Onun için ödemenizi mümkün olan en kısa zamanda yapmanız tavsiye edilmektedir.

Kayıt ücreti dışında bir ödeme yapacak mıyım?
-Katılımcılardan kayıt ücreti dışında bir ödeme alınmamayacaktır.

Kayıt yaptırdım, seçmelerle ilgili ne zaman bildirim alacağım?
- Kayıtlarını ve ödemelerini tamamlamış katılımcılara ilk maç gününden en az 2 gün önce e-mail vasıtasıyla maç günü, saati ve maç yeri ile ilgili detaylı bilgi gönderilecektir.

Seçilme şansımız var mı?
- Herkesin seçilme şansı vardır.